Bejcowanie i olejowanie drewna
Przeczytasz w 2 min
Trawnik po zimie – szczególnie długiej, śnieżnej i mroźnej – może wymagać dodatkowej pielęgnacji i doprowadzenia do porządku. Ważne jest pierwsze koszenie. Podpowiadamy, kiedy i jak je przeprowadzić. Warto sięgnąć także po kilka innych zabiegów – dowiedz się jakich!
Z tego artykułu dowiesz się:
– Kiedy kosić trawę po zimie i jak często to robić?
– Pierwsze koszenie trawy po zimie – najważniejsze zasady
– Pielęgnacja trawy po zimie – najczęstsze błędy
Surowa zimowa aura może sprawić, że po kilku miesiącach wyłaniający się spod śnieżnej czapy trawnik będzie pozostawiał wiele do życzenia. Część trawy może uschnąć lub nadgnić. Częste jest także pojawianie się na jej powierzchni ubytków. Nierzadko problemem są nieproszeni roślinni „goście”, tacy jak mech lub pleśń. Słaba trawa, poza tym, że źle wygląda, może też przegrywać konkurencję z chwastami. Podpowiadamy, jak wzmocnić darń i pozbyć się problemów po surowej zimie.
Na stan trawnika negatywnie wpływają nie tylko mróz i śnieg. Trawie zaszkodzić może również lżejsza zima, ale z częstymi zmianami pogody. Jeżeli w sezonie zimowym zabraknie opadów, już wczesną wiosną trawnikowi może brakować wilgoci. Wiosenne przesuszenie można przegapić łatwiej niż suszę, która zazwyczaj zdarza się latem – a trzeba mieć świadomość, że ono również bywa kłopotliwe.
Idąc dalej, opady zimowe przy pogodzie w okolicach 0°C, kiedy trawnik na przemian zamarza i odmarza, także mocno niszczą trawę. Zamarzanie przemoczonego trawnika może powodować między innymi nadrywanie korzeni i tym samym osłabianie szczególnie świeżej darni. W artykule pokażemy najlepsze sposoby, jak dbać o trawnik po zimie, aby zapobiec tym wszystkim przykrym niespodziankom.
Piękny trawnik to ozdoba każdego ogrodu. Warto wiedzieć, jak zadbać o trawnik po zimie!
To pytanie podchwytliwe! Wielu działkowiczów, gdy tylko zacznie się sezon, chciałoby jak najprędzej zobaczyć zieloną, równo przystrzyżoną trawę. Ręce same rwą się do kosiarki, zwłaszcza kiedy za oknem świeci piękne, wiosenne słońce. Czasem okazuje się jednak, że od zejścia śniegów do pierwszego koszenia długa droga, a po drodze jest sporo ważnych rzeczy do wykonania.
Jak zadbać o murawę na wiosnę? Trawnik po zimie wymaga przede wszystkim... wyczesania. Najprościej jest go oczywiście wygrabić – są do tego specjalne urządzenia. Dlaczego trawa wymaga grabienia po zimie? O tej porze roku część trawy obumiera, zaczyna gnić, a na powierzchni trawnika tworzy się warstwa martwej materii. W dodatku, jeżeli śnieg zalegał długi czas, a gatunek trawy jest podatny na grzyby, może pojawić się też warstwa pleśni. Grabienie pozwala zebrać cały ten bałagan.
Ważnym zabiegiem pielęgnacji trawy po zimie jest napowietrzenie, nazywane aeracją. Polega na nakłuciu darni przy pomocy specjalnego urządzenia lub w domowych warunkach – zwykłych wideł. Po co wykonuje się aerację trawnika? Otwory w darni zapewniają dostęp powietrza, a przede wszystkim wody, do systemu korzeniowego. Dzięki temu trawa lepiej przyswaja wodę i składniki odżywcze, a w efekcie – lepiej rośnie.
Po odsłonięciu trawy po zimie musisz przeprowadzić inspekcję stanu darni. W miejscach szczególnie narażonych mogło dojść do całkowitego zaniku lub gnicia darni. Te puste „placki” należy oczywiście uzupełnić. Możesz zastosować prostą dosiewkę albo wyłożyć odpowiednio docięte kawałki gotowej darni. Dobrze, aby miały czas się choć trochę ukorzenić. Należy robić sporo przed pierwszym koszeniem trawy po zimie!
Kiedy nawozić trawę po zimie? To kolejne ważne dla każdego miłośnika równej, zielonej murawy pytanie. Ogólna zasada mówi, że można to zrobić, gdy trawa zacznie rosnąć. Dalsza częstotliwość aplikacji zależy już od konkretnego nawozu i bywa bardzo różna. Najlepiej zasilać darń przy krótkiej trawie – nawożenie trawy po zimie może się więc zbiec z pierwszym koszeniem.
Wiosenne nawożenie trawnika.
Czas na pierwsze koszenie trawy po zimie przychodzi, wbrew pozorom, stosunkowo późno, bo w okolicach kwietnia lub nawet maja. Zależy to oczywiście od danego roku i wiosennych warunków. Jeżeli trawa ładnie przyrasta, udało się uzupełnić ubytki i nie ma suchych lub zagrzybionych obszarów – możesz ją skosić.
Dobrze wykonane pierwsze koszenie świetnie wpływa na stan trawnika. Przystrzyżona trawa zagęszcza się i wzmacnia. Sprzyja to jej zdrowiu i odporności na choroby. Jednocześnie koszenie eliminuje siewki niemile widzianych chwastów.
Pierwszej trawy nie należy kosić zbyt nisko – granica to 2,5-3 cm. Taka pielęgnacja trawy po zimie zapewnia dobry wzrost i zostawia jej wystarczająco dużo, aby źdźbło mogło rozwijać się dynamicznie i równo. Oczywistym jest, że kosiarka powinna być odpowiednio przygotowana. Dotyczy to przede wszystkim ostrza lub ostrzy, które nie mogą być tępe. W przeciwnym wypadku mogą szarpać końcówki ściętych źdźbeł, a sama trawa będzie chorować i wolno rosnąć.
Pierwsze koszenie trzeba potraktować jak początek sezonu i dla dobra trawnika kosić go regularnie aż do jesieni. Jak często musisz kosić trawę? Zależy to od warunków, gatunku trawy, ilości opadów – czyli generalnie od przyrostu. Zdarza się, że trawniki „pracują” tak pięknie, że działkowcy muszą sięgać po kosiarkę co tydzień. Jeśli jednak trawa rośnie wolniej, a gospodarze nie mają za dużo czasu – spokojnie wystarczy, że przystrzyżesz trawę przynajmniej 2-3 razy w miesiącu.
Co zrobić ze skoszoną trawą? Możesz ją wykorzystać na wiele różnych sposobów. Pokos znakomicie pełni rolę naturalnego nawozu – trawa jest doskonałym źródłem azotu, który zmienia tkanki roślinne w próchnicę. Dobrze ściółkuje się nią glebę. Inny świetny pomysł to mulczowanie, czyli rozdrabnianie trawy i rozsypywanie jej po trawniku.
Jeśli trawy jest już naprawdę dużo, możesz ją kompostować. Potrzebujesz do tego celu drewnianego kompostownika. Kup gotową konstrukcję w sklepie lub zbuduj drewnianą skrzynię na kompost samodzielnie. Pamiętaj tylko, że koniecznie trzeba ją porządnie zaimpregnować. Polecamy do tego celu Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron, który zabezpiecza drewno przed sinizną, wilgocią i grzybami. Następny krok to impregnacja i nadanie koloru przy pomocy Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Vidaron.
Chcesz wiedzieć, jak zrobić samodzielnie kompostownik do ogrodu? Przeczytaj nasz artykuł: Jak zrobić drewniany kompostownik? Budowa krok po kroku.
Wiosenne koszenie trawnika.
Przy opiece nad trawnikiem możesz popełnić sporo błędów. Każdy z nich wpływa na pogorszenie jakości trawy i powoduje wolniejszy wzrost lub problemy np. z chwastami. Przede wszystkim zadbaj o prawidłową kolejność wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli odpuścisz sobie pracochłonne grabienie sfilcowanej martwej trawy, trudno będzie poprawnie i skutecznie wykonać kolejne czynności i doprowadzić trawnik po zimie do porządku.
Druga sprawa to odpowiedni czas. Nie zabieraj się za koszenie zbyt wcześnie. Kwiecień lub maj to najlepsza pora. Jeśli pierwsze koszenie trawy po zimie przeprowadzisz z pośpiechem, skutki mogą być odwrotne do zakładanych. Darń musi mieć czas, aby wystartować i wzmocnić się po zimowym uśpieniu. Jednocześnie wjazd kosiarką może zniszczyć wiosenne wysiewki w miejscach, gdzie była ona uszkodzona lub wyrwać delikatne kiełkujące źdźbła. Nie tnij też trawy zbyt krótko, także dlatego, że ucięta przy samej ziemi darń gorzej znosi konkurencję chwastów.
Na koniec ważna uwaga! Pamiętaj, że trawnik to nie osobny byt, ale część ogrodu czy podwórka. Jeżeli na nowy sezon zaplanowane zostały poważne prace na działce – np. stawianie nowej altany czy pergoli – ze względu na dobro trawnika dobrze przeprowadzić je wcześniej. Piłowanie, skręcanie, noszenie i całe zamieszanie związane z budową może sprawić, że i trawnik będzie nosił ślady intensywnego użytkowania.
Budowę altany, pergoli czy innego elementu architektury ogrodowej najlepiej więc skończyć, zanim trawnik zacznie intensywnie rosnąć. Drewno obowiązkowo zabezpiecz jednym z impregnatów Vidaron, a później zielona, gęsta trawa niech spokojnie rośnie wokół, tworząc piękne tło dla naturalnego drewna i ciesząc domowników przez cały sezon!
Z koszeniem trawnika po zimie poczekaj do kwietnia lub nawet maja.
Dowiedziałeś się, jak dbać o trawnik po zimie. Mamy nadzieję, że z naszymi radami wiosenna pielęgnacja trawnika będzie teraz łatwiejsza!
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 7 min