Bejcowanie i olejowanie drewna
Przeczytasz w 2 min
Półki, wykonane przez różnych producentów, często nie odpowiadają naszym oczekiwaniom. A to są za duże, a to za wąskie, albo kolor mają nieodpowiedni… Można zamówić półkę na wymiar, jednak nie ma nic prostszego, niż samodzielne jej wykonanie. Drewniana półka na książki, specjalna półka na wino czy narożna półka wisząca na kwiaty to rzeczy, od których najlepiej jest zacząć swoją przygodę ze stolarką.
Do wykonania półki potrzebujemy przede wszystkim kilku drewnianych desek o pożądanej grubości. Należy pamiętać, że półka na książki czy wino musi być grubsza niż półka na bibeloty czy maskotki, ponieważ musi utrzymać zdecydowanie większy ciężar. Oprócz tego potrzebujemy: gwoździ, wkrętów i zaślepek do nich oraz papieru ściernego. Jeżeli ma to być półka wisząca, potrzebne będą dodatkowo haczyki do zawieszenia.
Potrzebne narzędzia to przede wszystkim wyrzynarka, wiertarka i specjalne wiertło z frezem, kątowniki oraz wkrętarka lub śrubokręty. Oprócz tego przydadzą się rzeczy dostępne w prawie każdym domu: ostre nożyczki, ołówek, żelazko, przyrządy do mierzenia i żelazko. Do pomalowania półki potrzebna będzie farba lub bejca w wybranym kolorze oraz pędzel lub wałek malarski.
Pracę należy zacząć od zaprojektowania półki i dokładnego obmierzenia miejsca, w którym połka na stanąć/zawisnąć. Następnie musimy przyciąć półki, podpórki i inne drewniane elementy do pożądanego rozmiaru za pomocą wyrzynarki, lub zlecić ich przycięcie bezpośrednio w markecie budowlanym.
Zanim skręcimy poszczególne deski, warto je dokładnie przeszlifować. W zależności od powierzchni, można to zrobić elektryczną szlifierką lub papierem ściernym. Dobrze oszlifowane drewno łatwiej pomalować: kolor będzie jednolity, bez plam i zacieków.
Do malowania drewna można użyć bejcy, lakierobejcy lub zwykłej farby do drewna. Jeśli półka ma być używana na zewnątrz, warto przed malowaniem zabezpieczyć ją odpowiednim impregnatem, który zapewni ochronę przed pleśnią, grzybami, sinizną i szkodnikami. Rodzaj powłoki dobieramy w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Bejca pozwoli zachować naturalny wygląd drewna i nada mu elegancką, satynową powierzchnię. Lakier natomiast zabezpieczy półkę dodatkowo przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. cieknącą z doniczek wodą i nada półce charakterystyczny dla lakieru połysk. Farbą do drewna natomiast można nadać półce dowolny, wymarzony kolor.
Ostatnim, prostym krokiem jest połączenie za pomocą odpowiednich wkrętów i gwoździ wszystkich elementów półki. Warto poświęcić chwilę na wybranie odpowiednich wkrętów, kołków i gwoździ, bo to de facto one odpowiadają za bezpieczeństwo całej konstrukcji. Jeśli chcemy, do tylnej ściany półki możemy za pomocą niewielkich gwoździków przybić odpowiednio docięty kawałek płyty pilśniowej.
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 7 min