Wróć do artykułów

Czym pomalować płytę wiórową? Podpowiadamy!

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Charakterystyka płyty wiórowej
  2. Czym pomalować płytę wiórową – wybór farby
  3. Techniki malowania płyty wiórowej
  4. Zalecenia dotyczące wykończenia i konserwacji
  5. Zakończenie

Płyty wiórowe to materiał, z którego często robi się meble – z niego wykonana jest dziś większość szafek w kuchniach Polaków. Płyty uzupełnia się wtedy drewnianymi lub okleinowanymi frontami. Jednak nie tylko kuchnie to „królestwo” płyty wiórowej. W wersji surowej, czyli bez okleiny, różne rodzaje płyt stosuje się do szybkiego zabudowywania ścian i podłóg w budynkach drewnianych, takich jak np. szopy i garaże.

Czym pomalować płytę wiórową – surową i w okleinie? Jak to zrobić krok po kroku? W artykule znajdziesz praktyczny poradnik.

Płyty wiórowe można malować, lakierować i impregnować. Produkty znajdziesz w gamie środków VIDARON. 
Płyty wiórowe można malować, lakierować i impregnować. Produkty znajdziesz w gamie środków VIDARON. 

Charakterystyka płyty wiórowej

Jak pomalować płytę wiórową? Zacznijmy od kilku informacji, czym jest ten materiał. Jego najważniejszą cechą jest wykonanie z wiórów drzewnych. To, najprościej mówiąc, drobne kawałki drewna, które sprasowuje się w płyty. Zazwyczaj są to resztki poprodukcyjne powstające w dużej ilości przy obróbce i przetwarzaniu drewna surowego. Czasami na potrzeby produkcji płyt na wióry rozdrabnia się mniej przydatne elementy drewna lub surowe drewno, które nie nadaje się do innych zastosowań. Wióry są sklejane specjalnymi żywicami i prasowane w kształt płyty.

Wykorzystany materiał i technologia produkcji decydują o właściwościach płyt wiórowych. Są one mniej odporne mechanicznie niż naturalne drewno, natomiast charakteryzują się większą elastycznością. Odpowiednio zabezpieczone, są też mniej podatne na chłonięcie wody.

Co ważne, płyty wiórowe mogą występować w wersji surowej, czyli bez okleiny lub w wersji okleinowanej, czyli zabezpieczonej specjalną, bardzo cienką warstwą forniru drewnianego lub różnego rodzaju okleiną sztuczną.

Z płyt wiórowych wykonuje się też elementy konstrukcyjne budynków. 
Z płyt wiórowych wykonuje się też elementy konstrukcyjne budynków. 

Czym pomalować płytę wiórową – wybór farby

Do malowania płyty wiórowej nadaje się większość dostępnych produktów do drewna. Dobrze sprawdzają się bejce i lakierobejce, ale także farby akrylowe i emulsje alkidowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po farby lateksowe, farby olejno-ftalowe, a nawet chlorokauczukowe. Wszystko zależy od zakładanej trwałości i efektu estetycznego, jaki chcesz uzyskać.

Czym pomalować płytę wiórową surową? To zależy od warunków, w jakich ten materiał będzie później użytkowany. Jeśli może być narażony na zwiększone oddziaływanie wilgoci, różnic temperatur lub czynników biologicznych, sensownym zabiegiem do wykonania w pierwszej kolejności będzie impregnacja. 

W tym celu z powodzeniem można wykorzystać Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Nada on płycie kolor, a dodatkowo zabezpieczy materiał przed działaniem niszczących warunków atmosferycznych. Dodatkowo tworzy na powierzchni drewna ochronną powłokę odporną na biokorozję – siniznę, grzyby pleśniowe oraz glony. W zastosowaniach zewnętrznych wymagane jest zastosowanie jako podkładu VIDARON Impregnat Ochronny Gruntujący Bezbarwny.

Czym pomalować płytę wiórową surową, która nie będzie eksponowana na trudne warunki? Możesz zastosować bejcę. Dobrym wyborem do malowania płyty wiórowej będzie Bejca do Drewna VIDARON. To produkt łatwy w aplikacji. Dzięki temu pokrywa powierzchnię drewna jednolicie i podkreśla jego naturalną strukturę. Bejca do Drewna VIDARON jest dostępna w aż trzynastu kolorach, daje więc duże możliwości dla twórczych majsterkowiczów, a jednocześnie sprawdzi się w wielu domowych zastosowaniach. Nadaje się do malowania drewna i uzyskania drewnopodobnych imitacji na powierzchniach metalowych, szklanych czy z tworzywa. Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj zastosowanie bejcy na płytę wiórową z producentem.

Techniki malowania płyty wiórowej

Jak pomalować płytę wiórową? Technika malowania zależy od tego, czy malujesz płytę w wersji surowej, czy też planujesz malowanie mebli z płyty wiórowej, a więc materiału z okleiną.

Znacznie prościej jest w przypadku płyty w wersji surowej. Z czynności przygotowawczych do przeprowadzenia przed malowaniem zostaje w zasadzie tylko odkurzenie powierzchni materiału, aby drobiny kurzu nie chłonęły farby i nie utrudniały jej nakładania.

Do wyboru masz pędzle, wałek lub techniki mniej popularne – np. nanoszenie tamponem lub natryskowe. Bywa, że surowa płyta ma nieco nierówną powierzchnię – zależy to od grubości zastosowanych wiórów drzewnych. Wówczas bejcę lub farbę najlepiej nanosić pędzlem, ponieważ pozwala on nanieść ją we wszystkie drobne zakamarki. Dla ułatwienia pracy najlepiej wybrać dość szeroki pędzel.

Wałek natomiast lepiej sprawdzi się w malowaniu płyt gładkich, w tym płyt okleinowanych. Jest to więc sposób na malowanie mebli z płyty wiórowej.

Przed malowaniem używanego mebla dokładnie go obejrzyj i sprawdź, czy w okleinie płyty nie występują ubytki, powstałe np. na skutek uszkodzeń mechanicznych lub długotrwałego użytkowania. W takim wypadku należy doprowadzić powierzchnię do porządku. 

Gdy ubytki są niewielkie, a struktura płyty nie została szczególnie naruszona, wystarczy szlifowanie papierem ściernym. Jeśli jednak uszkodzenia są głębokie, warto wypełnić je Szpachlą Do Drewna VIDARON, pozwolić jej dobrze wyschnąć i następnie wygładzić powierzchnię. Szpachla Do Drewna to gotowy produkt, który charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do podłoża. Tworzy twardą i elastyczną powłokę, która nie pęka podczas wysychania.

Całą okleinę mebli dobrze jest zmatować drobnym papierem ściernym. Farba będzie lepiej trzymać się powierzchni i utworzy równą warstwę. Po szlifowaniu koniecznie przetrzyj lub odkurz materiał. 

Budynek o konstrukcji z płyty wiórowej.
Budynek o konstrukcji z płyty wiórowej.

Zalecenia dotyczące wykończenia i konserwacji

Malowanie płyty wiórowej warto przeprowadzić tak, aby cieszyć się efektami przez długi czas. Może w tym pomóc zastosowanie produktu, który nie tylko dobrze zabezpieczy i zakonserwuje drewno, ale również zapewni efektowne i trwałe wykończenie. 

Dobrym wyborem dla uzyskania długotrwałego efektu będzie Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON. To produkt, który poza zabezpieczeniem powierzchni płyty, nadaje jej kolor i ładny satynowy połysk. Dzięki żelowej konsystencji maluje się nim łatwo i wydajnie, co jest szczególnie ważne w przypadku mebli z płyty wiórowej i płyt pokrytych np. okleiną.

Jeśli z kolei chcesz zabezpieczyć płytę wiórową bez nadawania jej koloru, odpowiedni produktem do jej wykończenia będzie lakier. Użyj Lakieru Zewnętrznego, gdy płyta wystawiona jest na trudne warunki atmosferyczne – to produkt do zastosowania wyłącznie na zewnątrz. Lakier zewnętrzny długotrwale zabezpieczy malowaną powierzchnię oraz stworzy trwałą, elastyczną i wodoodporną powłokę. Zwróć uwagę, że do zastosowań zewnętrznych płytę należy przedtem zaimpregnować przy pomocy produktu Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON.

Estetyczną, dobrze zabezpieczoną i równo pokrytą powierzchnię płyty trzeba także odpowiednio traktować w trakcie całego czasu użytkowania. Aby dobry efekt utrzymał się jak najdłużej, przede wszystkim zadbaj, aby materiał nie był narażony na długotrwałe zawilgocenie. 

Po malowaniu mebli z płyty wiórowej równie ważna jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem, które może powodować z czasem blaknięcie kolorów. Na wygląd powierzchni malowanych mebli z płyty wiórowej wpływają też czynniki mechaniczne takie jak tarcie i uderzenia. Warto więc zadbać o ochronę drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Wiesz już, czym pomalować płytę wiórową oraz w jaki sposób wykończyć meble z tego materiału. Gama dostępnych produktów do malowania jest naprawdę duża i każdy majsterkowicz znajdzie coś dla siebie. Szczególnie polecamy produkty VIDARON, które zapewniają wysoką jakość, dobre zabezpieczenie na lata, a jednocześnie bardzo satysfakcjonujące efekty estetyczne.

Galeria zdjęć (3)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Odświeżanie boazerii – proste i skuteczne techniki

Odświeżanie boazerii – proste i skuteczne techniki

Przeczytasz w 6 min

Olejowanie drewna – najczęściej zadawane pytania

Olejowanie drewna – najczęściej zadawane pytania

Przeczytasz w 6 min

Czym wyłożyć taras? 7 pomysłów i inspiracji

Czym wyłożyć taras? 7 pomysłów i inspiracji

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie