Wróć do artykułów

Bielenie i postarzanie drewna - poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Styl skandynawski jest od kilku lat absolutnym hitem w architekturze wnętrz. Minimalistyczny, naturalny, pełen światła idealnie pasuje do dziecięcego pokoju, nowoczesnego salonu czy domku letniskowego. Za urządzenie wnętrza w takim stylu trzeba często zapłacić spore pieniądze. Zapominamy o tym, że prawie wszystkie dodatki, ale też ściany, podłogi i przede wszystkim meble często bez trudu i niewielkim kosztem da się przerobić na styl skandynawski: wystarczy zacząć od postarzania i bielenia drewna. Na szczęście dzięki lakierom, bejcom i impregnatom marki Vidaron, dostępnym w odcieniu bielonego dębu, z łatwością i niewielkim kosztem można przerobić stare podłogi, meble i dodatki na nowoczesne i  designerskie.

Drewno w stylu skandynawskim

Bielenie surowego drewna

Do bielenia surowego drewna idealnie nadaje się Vidaron Impregnat Ochronno-Dekoracyjny – Powłokotwórczy. Ten impregnat przeznaczony jest do ochronno- dekoracyjnego malowania drewna na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Impregnat dostępny jest w kolorze dębu bielonego V17, więc nie tylko nadaje drewnianym elementom piękny skandynawski look - dodatkowo zabezpiecza drewno przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi i tworzy na jego powierzchni ochronną powłokę odporną na biokorozję. Chroni drewno przed sinizną, szkodnikami i grzybami pleśniowymi. W połączeniu z bezbarwnym Impregnatem Ochronnym VIDARON zapewnia pełną ochronę drewna na pełne 6 lat.

Impregnat do drewna Vidaron Powłokotwórczy

Bielenie bejcowanego drewna

Wybielić można także drewno, które wcześniej było bejcowane. Do takiego wybielania należy przygotować farbę akrylową jasną, duży pędzelek gąbkowy i mały, twardy zwykły pędzelek oraz drobnoziarnisty papier ścierny. Zabejcowane drewno szlifujemy i oczyszczamy z drobinek kurzu. Pędzel gąbkowy delikatnie namaczamy w farbie, odbijamy jej nadmiar na gazecie, foli, ręczniku papierowym tepując (delikatnie uderzając), a następnie przeciągamy po drewnie wykonując pasy farby (od boku do boku i z góry na dół). Jeśli farby nałożyliśmy za dużo, albo efekt nam się nie podoba w jakimś konkretnym miejscu, przecieramy je pędzelkiem szczeciniastym aż do uzyskania pożądanego efektu. Całość można na koniec przetrzeć delikatnym papierem ściernym dla "wyrównania" efektu.

Wybielone drewno

Postarzanie przez przecieranie

Wybielanie wcześniej malowanego drewna najlepiej wykonać poprzez przecieranie. Do bielenia drewna metodą przecierania potrzebne będą: Vidaron Ogrodowy Impregnat Do Drewna w kolorze R01 Bielonego Dębu, papier ścierny (2 rodzaje – grubo- i drobnoziarnisty), pędzel, nożyk z ząbkami, ścierka. Powierzchnię należy oczyścić i odpylić, najlepiej przetrzeć wilgotną szmatką  (może być z odrobiną płynu do mycia naczyń – wtedy usuniemy też tłuste zabrudzenia). Gdy drewno wyschnie, a jest na nim warstwa starego lakieru, należy tę warstwę usunąć za pomocą  gruboziarnistego papieru ściernego. Tak przygotowaną powierzchnię warto jeszcze przeszlifować drobniejszym papierem, aby chłonność drewna była jednakowa we wszystkich miejscach. Oszlifowany mebel trzeba przetrzeć ponownie ścierką, aby na powierzchni nie zostały wióry i pył. Następnie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu, należy pomalować powierzchnię preparatem Vidaron Renowacyjny Impregnat Do Drewna w kolorze Bielonego Dębu. Tak wybielone drewno diametralnie zmieni swój wygląd – stanie się jasne i nowoczesne.

Wybielanie mebli ogrodowych

Jeśli zastanawiacie się, czym malować drewno na zewnątrz na biało, to odpowiedź jest prosta: Olejem Do Drewna Vidaron w kolorze M06 Dębu Bielonego. Ten nowoczesny olej do drewna zawiera naturalne składniki pielęgnujące i chroniące drewno. Zabezpiecza drewno przed warunkami atmosferycznymi, ogranicza pękanie i zabrudzenie jego powierzchni. Daje półmatowe białe wykończenie, podkreślające piękno i naturalny rysunek słojów drewna. Dzięki zawartości powłokowego biocydu drewno przed olejowaniem nie wymaga impregnacji.

Ławka ogrodowa

Bielenie i postarzanie drewna krok po kroku

Bez względu na  preparat, którego chcemy użyć do wybielania, drewno przeznaczone do wybielania musi być oczyszczone z farby i lakieru. Większe powierzchnie (podłogi, ściany) należy najpierw wycyklinować, a mniejsze dokładnie przetrzeć papierem ściernym. Aby drewno lepiej wchłonęło preparat, można zrobić w nim mikrootwory za pomocą specjalnej metalowej szczotki. Po szlifowaniu powierzchnię należy dokładnie odpylić, aby zapewnić równomierne nałożenie preparatu.  Najlepiej do wybielania nadaje się drewno porowate – na przykład dąb, jesion.
Następnie, zgodnie z instrukcją należy nałożyć na drewniane powierzchnie kolejne warstwy preparatu i wykończyć w zależności od pożądanego efektu. Wybielone za pomocą preparatów Vidaron drewno zyska nie tylko modny skandynawski wygląd, ale przede wszystkim kompletną ochronę.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Przeczytasz w 5 min

Renowacja zegara z drewna − prosty poradnik

Renowacja zegara z drewna − prosty poradnik

Przeczytasz w 6 min

Szkodniki drewna − skąd się biorą i jak zabezpieczyć przed nimi drewno

Szkodniki drewna − skąd się biorą i jak zabezpieczyć przed nimi drewno

Przeczytasz w 7 min

Jak frezować drewno? Frezowanie drewna krok po kroku z Vidaron!

Jak frezować drewno? Frezowanie drewna krok po kroku z Vidaron!

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie