Wróć do artykułów

Beczka na deszczówkę – pomysły na drewniany zbiornik na wodę w ogrodzie

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Każdy dom powinien być wyposażony w system odprowadzania wód opadowych, ponieważ chroni to ściany i fundamenty przed zawilgoceniem. Co zrobić z deszczówką? Zamontuj estetyczną beczkę na deszczówkę i wykorzystaj wodę np. do nawadniania ogrodu. Jak to zrobić? Sprawdź!

Funkcjonalne beczki na deszczówkę

Z tego artykułu dowiesz się:

• po co korzystać z drewnianych beczek na deszczówkę,

• z jakich zbiorników nie korzystać, 

• jak gromadzić wodę opadową, 

• jak korzystać z wody zgromadzonej w beczce na deszczówkę.

Po co korzystać z drewnianych beczek na deszczówkę (lub innych zbiorników)?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, deszczówki nie można odprowadzać do kanalizacji bytowej, z której ścieki są kierowane do oczyszczalni (także oczyszczalni przydomowej). Zakazuje się też odprowadzania deszczówki na działki sąsiadów oraz kształtowanie terenu w taki sposób, by woda opadowa spływała na sąsiednie działki. Możliwe jest natomiast odprowadzanie deszczówki na własny, nieutwardzony teren, do zbiorników retencyjnych lub do dołów chłonnych.

Magazynowanie deszczówki i wykorzystywanie jej na swojej działce ma więc wiele zalet. Przede wszystkim dzięki wykorzystywaniu wody opadowej można znacznie obniżyć koszty zużycia wody wodociągowej. Woda opadowa doskonale nadaje się do nawadniania ogrodu i okolicznych gruntów. Jej rozsączanie w ogrodzie odwzorowuje naturalny obieg wody w przyrodzie.

Stara beczka na deszczówkę

Jak gromadzić wodę opadową? Najprostszy sposób – beczka na deszczówkę

Najłatwiejszym sposobem gromadzenia wody opadowej jest korzystanie z naziemnych zbiorników umieszczanych bezpośrednio pod rynnami. Możesz postawić na zbiornik z PCW lub estetyczną, drewnianą beczkę na deszczówkę. Korzystanie z beczki ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim beczki są eleganckie i można dopasować je do aranżacji ogrodu czy domu. Poza tym jest to materiał naturalny, a co za tym idzie – beczka jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż zbiornik w PWC. Beczki wykonywane są z impregnowanego drewna, a od środka zabezpieczane folią, która chroni je przed działaniem wody. Dużą zaletą drewnianych beczek na deszczówkę jest to, że możesz pomalować je Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Ogrodowym VIDARON i w łatwy sposób zamienić zwykły zbiornik w ozdobną beczkę w wybranym kolorze. Impregnat ten zapewnia trwały kolor, długotrwałe zabezpiecza malową powierzchnię, impregnuje i chroni drewno.

Wskazówka! Z jakich zbiorników nie korzystać?

Do gromadzenia deszczówki nie korzystaj ze zbiorników przezroczystych, ponieważ nie zabezpieczają one wody przed nagrzewaniem się i światłem, które sprzyjają powstawaniu glonów. Zrezygnuj też z pojemników metalowych, ponieważ związki metali mogą przedostawać się do wody.

Drewniane beczki na deszczówkę mogą być otwarte lub mieć pokrywy. Beczki otwarte są zabezpieczane siatkami, które chronią wodę przed dostawaniem się do środka liści, owadów czy większych zanieczyszczeń. Beczki z pokrywą podłącza się do rynien przewodami. Zbiorniki te mogą mieć różne pojemności – zwykle oscylują wokół przedziału 200-1000 l.

Drewniana beczka z kranikiem

Jak korzystać z wody zgromadzonej w beczce na deszczówkę? Wskazówki

W drewnianej beczce na deszczówkę zamontuj pompę. Dzięki niej:

• w łatwy sposób nalejesz wodę do konewki, miski czy innego pojemnika,

• bezpośrednio do beczki z deszczówką podłączysz wąż kroplujący czy pistolet zraszający,

• wypompujesz wodę z beczki.

Przyda Ci się też filtr montowany w rurze spustowej, który zatrzymuje liście oraz inne zanieczyszczenia. Filtry są wyposażane w zabezpieczenia przelewowe oraz spusty zapadkowe, które zabezpieczają zbiorniki przed przepełnieniem oraz przekierowują wodę np. do gruntu, zbiorników retencyjno-rozsączających bądź kanalizacji deszczowej.

Beczkę na deszczówkę ustaw na podwyższeniu. Możesz do tego wykorzystać np. podkłady kolejowe. Dzięki temu na samym dole beczki możesz zamontować kranik, który powoli wykorzystać całą wodę, a korzystanie z niego będzie wygodne. Beczkę podłącz do rynny w jej górnej części – jak najwyżej. Dzięki temu zbiornik wypełni się po brzegi, a w przypadku intensywnego deszczu, woda będzie odprowadzana na zewnątrz. Pod rynną przy beczce zaaranżuj niewielki zbiornik wodny, wyposażony w otwory. Jeśli wody w zbiorniku będzie za dużo, zacznie się delikatnie rozsączać. W okolicy zbiornika posadź rośliny, które lubią błotne stanowisko.

Niewielka ilość wody na dnie beczki sprawi, że zbiornik będzie stabilniejszy. Pamiętaj jednak o tym, by beczkę opróżnić całkowicie przed zimą i zakręcić zawór doprowadzający wodę z rynny.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie