3 pomysły na drewnianą palisadę w ogrodzie – inspiracje
Przeczytasz w 4 min
Starannie zaaranżowany ogród może stać się miejscem pełnym harmonii i spokoju. Będzie zachęcał do błogiego wypoczynku w cieplejsze dni i posłuży jako przestrzeń do spotkań towarzyskich. Jak zaplanować położenie strefy relaksu w ogrodzie? Co powinno się w niej znaleźć?
Najpopularniejszym miejscem do odpoczynku w ogrodzie jest taras. Zaletą aranżacji strefy relaksu tuż przy domu jest bliskość kuchni, z której można przynosić przekąski i napoje. Warto zadbać o wykończenie tarasu przyjemnym w dotyku materiałem – mogą to być deski z naturalnego drewna lub kamień. Przyda się także zabezpieczenie przed słońcem w postaci zadaszenia lub żagla. Ochronę przed wiatrem zapewnią natomiast nasadzone po bokach drzewka iglaste, krzewy lub ażurowa ścianka, po której może piąć się powojnik czy wiciokrzew.
Niekiedy warto rozważyć przeniesienie strefy relaksu w nieco odleglejszą część ogrodu. Może to być zaciszne miejsce blisko ogrodzenia lub przestrzeń pod drzewami zapewniającymi upragniony cień. Ciekawym rozwiązaniem jest budowa drewnianej altany wyposażonej w wygodne meble ogrodowe, na których będzie można odpocząć. Warto zdecydować się także na ażurową pergolę, która ochroni przed słońcem i umożliwi stworzenie efektownej aranżacji z wykorzystaniem roślin pnących.
Należy pamiętać, że drewniana konstrukcja altany czy pergoli jest każdego dnia narażona na działanie niszczących czynników atmosferycznych i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Aby przedłużyć trwałość drewna, najlepiej wykorzystać Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON. Impregnat głęboko wnika w deski, wzmacniając je i chroniąc przed grzybami, owadami i sinizną. Drugim etapem jest zastosowanie Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON. Produkt barwi drewno na wybrany odcień, sprawiając, że miejsce na relaks w ogrodzie zyskuje ciekawy charakter. Tworzy także powłokę, dzięki której powierzchnia jest chroniona przed deszczem, mrozem i słońcem.
Dobór miejsca i konstrukcja zadaszenia to nie wszystko. Urządzając miejsce do relaksu w swoim ogrodzie, warto zadbać o detale. Jeśli strefa znajduje się w pewnym oddaleniu od domu, konieczne jest stworzenie ścieżki, po której będzie można dotrzeć na miejsce. Może to być żwirowa alejka lub ścieżka z kwadratowych płyt. Wzdłuż alejki warto umieścić lampki solarne. Również sama altana wymaga doświetlenia, by można było korzystać z niej wieczorami. Lampa sufitowa utrzymana w rustykalnym stylu lub łańcuch świetlny z diodami LED to odpowiedni wybór. Światło powinno być ciepłe, miękkie, by tworzyć atmosferę odpoczynku.
Umeblowanie nowoczesnej strefy relaksu w ogrodzie warto dopasować do swoich indywidualnych preferencji. Niektórzy lubią odpoczywać na kompletach wypoczynkowych wyłożonych poduszkami, inni decydują się na komfortowe leżaki. Pod zadaszeniem tarasu lub pergolą można zawiesić hamak, fotel brazylijski lub rattanową huśtawkę w klimacie boho. Przyda się także niski stolik oraz skrzynia, do której będzie można schować dekoracje na czas deszczu i burzy. Całość warto uzupełnić tekstyliami, które wprowadzą przytulną atmosferę. Przyda się bawełniany dywanik, obrus, miękkie poduszki, a w chłodniejsze wieczory także ciepły koc. Rolę dekoracji mogą pełnić kosze lub donice z ceramiki.
Niektóre rośliny wykazują kojące, uspokajające działanie – to właśnie te gatunki warto posadzić w ogrodowej strefie relaksu. Świetnym pomysłem jest nasadzenie w donicach aromatycznych ziół: rozmarynu, tymianku, melisy i mięty. Można także stworzyć aranżację z wykorzystaniem lawendy, która pięknie pachnie, a dodatkowo wyróżnia się gęstym pokrojem i fioletowymi kwiatami. Aby uzyskać efekt roślinnej kaskady, tuż przy altanie lub pergoli warto posadzić gatunki pnące. Kwitnąca na fioletowo glicynia będzie świetnym uzupełnieniem aranżacji z wykorzystaniem lawendy.
Ogrodowa strefa relaksu może nie tylko pięknie wyglądać, ale także dostarczać wrażeń dźwiękowych. Taki efekt da się uzyskać, sadząc rośliny szumiące pod wpływem wiatru. Mogą to być na przykład gatunki z grupy traw ozdobnych: miskant chiński, palczatka miotlasta lub piórkówka japońska. Delikatny szelest zadziała uspokajająco, uprzyjemniając relaks w ogrodzie.
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 6 min