W jaki sposób konserwować drewniane elementy elewacji?
Przeczytasz w 4 min
Pięknie wykończona drewniana elewacja to nie tylko znakomita wizytówka domu, ale także konieczna ochrona drewna przed wpływem szkodliwych warunków atmosferycznych. Jeszcze do niedawna myśląc o elewacji z obawą sięgaliśmy po drewniane elementy wykończeniowe. Drewno to materiał ciemniejący pod wpływem światła, próchniejący pod wpływem wilgoci, pękający przy zmiennej temperaturze i narażony na atak szkodników, pleśni i grzybów. Dzisiaj nowoczesne środki skutecznie impregnujące i zabezpieczające drewno pozwalają przez długie lata cieszyć się jego naturalnym urokiem.
Wśród wielu środków silnie impregnujących drewno, istotnym czynnikiem zdaje się być także kolor. Dzięki barwnikom zawartym w impregnatach możemy zmienić odcień drewna elewacyjnego lub przyciemnić je. Preparaty te są jednak transparentne i pozostawiają widoczne cechy charakterystyczne drewna, takie jak usłojenie, porowatość czy sęki. Dzięki środkom impregnującym możemy idealnie dopasować kolor do pozostałych elementów wykończeniowych budynku takich jak dachówka, orynnowanie, stolarka okienna i drzwiowa, czy podmurówka. Wszystkie te elementy powinny do siebie pasować tworząc spójny kolorystyczny zamysł.
To bardzo jasny, bliski naturalnemu odcień. Wykorzystywany chętnie zarówno do impregnacji elewacji drewnianych w budynkach o architekturze nowoczesnej jak i tradycyjnych. Bardzo dobrze komponuje się z elementami stalowymi i szarymi (blachodachówka, łupek, aluminium, granit) nadając nawet tradycyjnej architekturze bardzo aktualny wygląd.
Nada drewnianym elementom ciepły, nieco pomarańczowy odcień. Pięknie rozjaśnia i ociepla budynki z czarnym pokryciem dachowym. Ładnie wyglądają także w kompozycji z miedzianymi lekko zielonkawymi elementami oraz dachówką grecką. Ten odcień drewna lubi zielone tło, znakomicie prezentują się domy o drewnianych elewacjach w odcieniu Robinii Akacjowej stojące na tle lasu, trawiastego wzniesienia lub w otoczeniu zieleni.
Piękny, spokojny odcień zbliżony do teaku to jeden z najczęściej wybieranych kolorów impregnatów. Jest nie tylko piękny ale i wyjątkowo uniwersalny. To kolor który dobrze wygląda zarówno przy stolarce okiennej plastikowej jak i metalowej czy drewnianej. Świetnie wygląda zarówno w kompozycji z ciemną blachodachówką jak i gontem bitumicznym. Dobierając jednak ten kolor impregnacji do dachówki ceramicznej w odcieniu pomarańczowym należy być ostrożnym. Takie połączenie kolorystyczne nie zawsze zda egzamin. Teak Naturalny nie lubi konkurencji i lepiej wygląda zestawiony z kolorami chłodnymi, neutralnymi lub bardzo jasnymi.
Energetyczny mahoniowy odcień znakomicie prezentuje się na minimalistycznej architekturze nowoczesnej. To kolor niosący dużą dawkę energii i ciepła dlatego proste linie współczesnych budynków oraz ich ascetyczne, surowe wykończenie (beton, kamień, stal, szkło) bardzo dobrze prezentują się w towarzystwie kontrastującego drewna mahoniowego.
Ciemny, głęboki odcień palisandru często stosowany jest do impregnacji fragmentów elewacji drewnianych w połączeniu z jasnymi tynkami elewacyjnymi lub do impregnacji całych budynków. To kolor, który znakomicie maskuje wszystkie przebarwienia i niedoskonałości wynikające z upływu lat lub niskiej jakości materiału.
Impregnaty do drewna bardzo dobrze zabezpieczają ten naturalny materiał na wiele lat i powodują że nie podlega on naturalnym procesom jakie w normalnych warunkach mają miejsce. Dzięki temu coraz częściej i odważniej jest stosowany przez architektów oraz projektantów. Impregnaty barwiące pozwalają także w prosty sposób zmienić wygląd budynku, należy jednak pamiętać, iż są to preparaty transparentne i na ostateczny efekt ma wpływ także rodzaj malowanego drewna, jego kolor i chłonność.
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 4 min