Bejcowanie i olejowanie drewna
Przeczytasz w 2 min
Odnawianie mebli drewnianych to sposób na przywrócenie do życia niezbyt ładnych, ale ciągle jeszcze funkcjonalnych krzeseł, stołów czy komód. To także wartościowe i pasjonujące hobby! Sprawdź, co warto wiedzieć o renowacji starych mebli.
Spis treści:
Stare meble tworzą we wnętrzu wyjątkowy klimat. Niezależnie od tego czy stanowią cenną rodzinną pamiątkę, czy zostały właśnie zakupione na lokalnym targu staroci, mogą stać się niewątpliwą ozdobą pomieszczenia. Wystarczy je odnowić, nadać im nowy blask. Dostępne w sklepach preparaty do drewna pozwalają w stosunkowo łatwy sposób zabezpieczyć mebel na długie lata, tchnąć weń drugie życie.
Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna - Mahoń Khaya S05
W artykule znajdziesz praktyczne informacje, jak zabrać się za renowację mebli drewnianych. Podpowiemy, jak przygotować je do tego zabiegu oraz jak krok po kroku powinno wyglądać odnawianie mebli.
Renowacja mebli drewnianych to bardzo dobry pomysł! W domach czeka wiele skarbów, które po mniejszym lub większym odnowieniu zyskują drugie życie i cieszą oczy. Oto najważniejsze przyczyny, dla których warto zająć się drewnianym „staruszkiem” ze swojego strychu czy pokoju:
Odnawianie starych mebli powinniśmy rozpocząć od wnikliwej oceny stanu powierzchni, na podstawie której możemy zaplanować sposób renowacji i dobrać właściwe produkty.
Najprostszym sposobem na odnowienie szafki, krzesła czy kredensu jest pokrycie starych porysowanych uszkodzonych czy przetartych powierzchni drewna, nową warstwą ochronną. Jest to zabieg skuteczny wtedy, gdy stan mebla ocenimy jako przyzwoity, a uszczerbek jakości płynący z eksploatacji, upływu czasu czy zdarzeń losowych nie pozostawił na nim większych śladów. Możemy wtedy starą warstwę lakieru bądź lakierobejcy przykryć kolejną. Kolorystyka na powierzchni mebla powinna się wyrównać a wszelkie zarysowania, przetarcia czy wymatowienia stać się mniej widoczne.
Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna - Orzech Amerykański S09
Przed przystąpieniem do malowania niekiedy należy sprawdzić czy dotychczasowa warstwa to lakier czy politura. W tym celu można wykonać prosty test przecierając powierzchnię mebla w mniej widocznym miejscu jasną szmatką nasączoną czystym spirytusem. Lakier pozostawi na tkaninie ewentualnie ślady zabrudzeń, politura zaś zacznie się rozpuszczać i lepić do szmatki.
Meble pokryte politurą to najczęściej bardzo stare antyki. Renowacja ich jest dość kłopotliwa i wymaga cierpliwości oraz dużego nakładu pracy dlatego meble politurowane lepiej oddać do renowacji w ręce specjalisty. Meble lakierowane natomiast z łatwością możemy odnowić sami.
Jakich produktów użyć do odświeżenia powłoki mebla? Jeśli zależy Ci, aby zabezpieczyć drewnianą powierzchnię bez zmiany jej koloru, polecamy lakier np. Lakier Akrylowy VIDARON. Lakier polecany jest do malowania mebli, boazerii, zabawek oraz drewnianych elementów dekoracyjnych wewnątrz pomieszczeń. Może być użyty do odnawiania starych powłok lakierniczych, np. poliuretanowych, nitrocelulozowych, chemoutwardzalnych i olejnych.
Jeśli chcesz z kolei zabezpieczyć drewnianą powierzchnię, ale i nadać jej nowy kolor, odpowiedni produkt to Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON. Zachowuje naturalny rysunek słojów drewna, ale koloryzuje je. Tworzy na powierzchni trwałą i elastyczną powłokę odporną na plamy z herbaty, kawy, wina, keczupu i musztardy. A dzięki swojej żelowej konsystencji charakteryzuje się ograniczonym kapaniem i spływaniem z powierzchni pionowych oraz zapewnia łatwość i wygodę w stosowaniu.
Jeśli stara powłoka jest bardzo zniszczona i położenie nowej warstwy lakieru czy nawet lakierobejcy nie zda egzaminu należy ją usunąć. Istnieją dwa sposoby na zdejmowanie starych powłok malarskich z drewna.
Pierwszy sposób –mechaniczny, za pomocą papieru ściernego lub mechanicznej szlifierki sprawdza się wyłącznie w przypadku mebli wykonanych z litego drewna o prostych kształtach. Wszystkie elementy ozdobne, sztukateryjne mogą okazać się niemożliwe do dokładnego wyczyszczenia tą metodą.
Wtedy warto zastosować drugi sposób –chemiczny. Specjalne preparaty naniesione na stare powierzchnie powodują ich złuszczenie przez co stają się łatwe do usunięcia. Dzięki tej metodzie możemy łatwo usunąć stare powłoki nawet z mebli fornirowanych. Oczyszczony mebel możemy pomalować lakierem, olejem lub bejcą, lakierobejcą lub impregnatem, w zależności od planowanego efektu końcowego.
Wśród polecanych produktów z gamy VIDARON warto wymienić np. Bejcę Do Drewna VIDARON. Bejca tworzy transparentne powłoki, które podkreślają naturalne piękno drewna. Nie pozostawia tłustej warstwy i wyróżnia się bardzo łatwą aplikacją. Polecana jest do dekoracyjnego barwienia drewna wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.
Ciekawym produktem do mebli drewnianych jest też Olej Do Drewna VIDARON. Olej wzmacnia strukturę drewna oraz uwydatnia jego naturalne piękno. Daje matową, aksamitną w dotyku powierzchnię, ale wnika w drewno i nie tworzy widocznej powłoki.
Olej do drewna - Mahoń Afrykański D04
Bardzo zniszczone meble, szpachlowane lub posiadające głębokie przebarwienia powstałe np. w wyniku długotrwałego kontaktu z wodą, można przywrócić do użytku malując je farbą kryjącą do drewna.
To sposób na meble, które trzeba gruntownie odnowić. To także rozwiązanie dla tych, którzy szukają mocnego kolorystycznie akcentu lub którzy są zdecydowani, aby przemalować drewno np. na biało.
Odnowione meble drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki niej zachowają swój piękny wygląd i trwałość przez wiele lat.
Po pierwsze, meble trzeba regularnie odkurzać i czyścić. Używaj do tego celu miękkiej szmatki lub odkurzacza z końcówką do mebli. Unikaj natomiast ostrych gąbek, szorstkich szczotek i detergentów, ponieważ mogą one uszkodzić wykończenie mebli.
Do czyszczenia plam z jedzenia i napojów używaj czystej, wilgotnej szmatki. Do plam z tłuszczu najlepszy będzie delikatny płyn do mycia naczyń. Unikaj wybielaczy i silnych detergentów.
O czym jeszcze warto pamiętać? Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować blaknięcie drewna. Unikaj umieszczania mebli drewnianych w bezpośrednim świetle słonecznym. Jeśli jest to niemożliwe, użyj zasłon lub żaluzji, aby chronić cenne drewniane „staruszki” przed słońcem.
Uważaj też na gorące przedmioty. Używaj podkładek pod kubki czy talerze i inne przedmioty, aby chronić meble przed plamami i zarysowaniami, a także wysoką temperaturą, która może spowodować odbarwienia.
Renowacja starych mebli może stać się niezwykłą przygodą, dzięki której stare przedmioty zyskają nowy blask lub zupełnie nowy wizerunek. Aktualne trendy w aranżacji wnętrz kładą duży nacisk na przedmioty stare, z odzysku czy recyklingu. Dzięki starym meblom i produktom VIDARON do ich zabezpieczania wnętrze zyska nowy charakter!
Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna - Mahoń Khaya S05
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 7 min